Co může způsobit ucpaný DPF filtr?

Tiskové zprávy a novinky značky Mitsubishi
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 50
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Co může způsobit ucpaný DPF filtr?

Příspěvek od admin »

Co může způsobit ucpaný DPF filtr?

Filtr pevných částic se nazývá DPF filtr, případně FAP filtr. Slovíčko DPF filtr je zkratkou anglického výrazu a FAP filtr je zkratkou z francouzštiny. Výraz FAP filtr se nejčastěji používá jako označení filtru pevných částic u francouzských vozů.
Samotný filtr pevných částic funguje tak, že zachycuje saze v prostoru jemného sítka. Systém je nastaven tak, aby tyto saze nešly do ovzduší ve městě, ale aby prohořely při jízdě mimo město. Optimálně k tomu dochází během jízdy na dálnici. Dalo by se říci, že pro správnou funkci DPF filtru je dobře dát přibližně na jednu nádrž jízdu po dálnici o délce cca 50 km. Právě tehdy dojde k prohoření sazí.

Ucpaný filtr pevných částic se projevuje tak, že na palubním počítači se zobrazuje kontrolka, která upozorňuje na regeneraci DPF/FAP filtru. Právě tehdy dochází k prohoření sazí. Právě v tento moment je důležité nepřerušovat jízdu a nechat vozidlu příležitost k dokončení regenerace.

Čím častěji se tato kontrolka rozsvěcí, tím více je DPF filtr ucpaný. V podstatě později může dojít až k tomu, že se vozidlo přepne do nouzového režimu. Pokud k tomu dojde, znamená to, že filtr už není dostatečně průchodný.

V tomto okamžiku hrozí to, že se začne těleso DPF filtru přehřívat, což může mít za následek poškození všech snímačů napojených na filtr pevných částic. Také dochází k tomu, že saze a spaliny nedokáží plynule přejít přes filtr pevných částic. Tím pádem může dojít k lehkému poškození turba. Opačným případem je nefunkční turbo, které může poškodit filtr pevných částic.

Právě proto je nezbytné problém s filtrem pevných částic řešit co nejdříve. Nejednou se stává, že mohou být poškozeny pouze snímače napojené na DPF filtr. I proto je nutné správně diagnostikovat závadu. Nemá smysl kupovat všechny součásti systému, když je poškozena pouze jedna. Právě toto by měl odborník přesně diagnostikovat. V současnosti se ceny filtrů pevných částic pohybují v mnohem nižších hladinách, než tomu bylo doposud. Je to hlavně z toho důvodu, že je má v nabídce podstatně více výrobců. Například přehledně zpracované ceny je možné najít na stránce http://www.DPFfap.cz.
Přílohy
P1160283.JPG
P1160283.JPG (202.37 KiB) Zobrazeno 66120 x
IMG_1783.JPG
IMG_1783.JPG (91.26 KiB) Zobrazeno 66120 x
IMG_1699.JPG
IMG_1699.JPG (75.9 KiB) Zobrazeno 66120 x
IMG_1689.JPG
IMG_1689.JPG (96.44 KiB) Zobrazeno 66120 x
1.JPG
1.JPG (80.39 KiB) Zobrazeno 66120 x

Odpovědět